Podstawy HTML i CSS

Poziom: podstawowy

Proste zadania wprowadzające w podstawy tworzenia stron internetowych oraz języków HTML i CSS.

Start

Tworzenie prostej strony HTML, zrozumienie, z jakich znaczników się składa, za co one odpowiadają, podłączanie CSS i JavaScript do strony.

Start

Dowiedz się, jak dodać zawartość tekstową do prostej strony HTML: akapity, nagłówki, podtytuły, listy i inne.

Start

Dowiedz się, jak pracować z tłem i łączyć obrazy tła. Poznaj popularne techniki tworzenia efektów dekoracyjnych.

Start

Zajmijmy się najpopularniejszymi właściwościami CSS do stylizacji tekstu: pogrubienie, kursywa, rozmiar, kolor i inne.

Start

Podstawy JavaScript

Poziom: podstawowy

Proste zadania pozwalające zapoznać się z JavaScriptem. Nauczymy się modyfikować strony internetowe za pomocą skryptów, ożywimy przełącznik motywów i formularz subskrypcyjny oraz zapoznamy się z konsolą.

Start

Ożywić licznik polubień. Nauczmy się wyszukiwać elementy, zapisywać je w zmiennych i zmieniać ich zawartość. Poćwiczmy używanie warunków.

Start

Napiszemy prosty system komentowania. Nauczymy się tworzyć nowe elementy, ustawiać ich zawartość i właściwości oraz wstawiać te elementy na stronę.

Start

Nauczmy się wprowadzać ożywienie podpowiedzi na stronie, wyszukiwać kolekcje elementów i pracować z tymi kolekcjami. Poćwiczmy używanie pętli.

Start

Podstawy algorytmów i struktur danych

Poziom: podstawowy

Zapoznamy się z podstawowymi zasadami programowania. Przećwiczymy używanie prostych komend i typami danych.

Start

Dowiemy się, czym są zmienne, jak tworzyć zmienne i ustawiać ich wartości. Zapoznamy się z priorytetami operacji. Napiszemy nasz pierwszy program.

Start

Nauczymy się używać prostych warunków, zapoznamy się z operatorami porównania, nauczymy się porównywać różne typy danych.

Start

Będziemy pracować ze złożonymi warunkami. Nauczymy się używać zagnieżdżonych warunków. Zapoznamy się z operatorami logicznymi i nauczymy się je łączyć.

Start

Dowiemy się o strukturze pętli for, na czym polega polecenie inicjalizacji, warunek przerwania i prawo zmiany. Nauczymy się uruchamiać pętle w kolejności do przodu i do tyłu.

Start

Nauczymy się używać warunków wewnątrz pętli, definiować parzyste i nieparzyste wartości zmiennych licznika. Poznamy technikę "akumulacji wewnątrz pętli" oraz skrócone operatory matematyczne.

Start

Zapoznamy się z pętlami o nieznanej liczbie iterakcji. Zrozumiemy strukturę pętli while, operatory break i continue. Dowiemy się, jak zapobiegać nieskończonym pętlom i napiszemy małą grę.

Start

Tworzenie złożonej strony HTML

Poziom: zaawansowany

Nauczymy się używać linków i wstawiać obrazy na stronę. Zrozumiemy adresy względne i bezwzględne. Zapoznamy się z popularnymi formatami obrazów. Dowiemy się czym jest grafika wektorowa i rastrowa.

Start

Dowiemy się jak poprawnie oznaczać duże bloki strony: nagłówek, stopkę, treść główną, nawigację. Dowiemy się czym różnią się <section> i <article>. Dowiedzmy się, czym jest znacznik semantyczny.

Start

Zanurzmy się w zawiłości znaczników tekstowych. Zapoznamy się ze znacznikami do oznaczania różnych typów cytatów, kodu programu, zmian, czasu oraz indeksów dolnych i górnych. Zrozumiemy, jak używać mnemoników. Dowiemy się, jak prawidłowo korzystać z uniwersalnych kontenerów - <div> i <span>.

Start

Poćwiczymy wstawianie plików audio, wideo, łączenie i używanie niestandardowych czcionek. Poznamy inne zaawansowane funkcje HTML5.

Start

Zagłębianie CSS

Poziom: zaawansowany

Poznamy podstawowe pojęcia CSS: reguły, selektory, właściwości, wartości. Zapoznamy się z typami właściwości i wartości.

Start

Dowiemy się, jak używać prostych i zaawansowanych selektorów, pseudoklas i jak je łączyć.

Start

Dowiemy się czym jest dziedziczenie, kaskadowość, specyficzność i jak z nich korzystać.

Start

Rozważymy zaawansowane selektory, takie jak :nth-of-type lub :only-child. Dowiemy się, jak używać pseudoelementów, takich jak ::before i ::after.

Start

Zanurz się w JavaScript

Poziom: zaawansowany

Nauczymy się obsługiwać zdarzenia użytkownika. Dowiemy się, czym jest asynchronia, zakresy, zamknięcia i jak działają.

Start

Dowiemy się, czym jest DOM API, będziemy pracować z szablonami, poznamy nowe zdarzenia i metody zarządzania DOM, sklonujemy elementy i zaprogramujemy aplikację z listą rzeczy do zrobienia.

Start

Dowiemy się, jakie zdarzenia występują podczas przesyłania formularzy, wprowadzania tekstu w polach i zmiany wartości pól. Przećwiczymy obsługę tych zdarzeń i kontrolę zachowań formularzy i pól. Zapoznamy się z walidacją danych.

Start

Zapoznamy się z API, pozwalającymi uzyskać dane o stanie przeglądarki, a także nią zarządzać. Dowiemy się, jak zarządzać przewijaniem i ożywić komponent "Przycisk w górę".

Start

Dowiemy się, jak zmieniać style elementów przy użyciu właściwości style i danych z pól wejściowych. Zaprogramujemy panel z ustawieniami koloru i rozmiaru tekstu na stronie.

Start

Zaawansowane algorytmy i struktury danych

Poziom: zaawansowany

Dowiemy się, czym są tablice i indeksy, nauczymy się tworzyć tablice, odczytywać dane z tablicy i zapisywać je w tablicy. Nauczymy się przeszukiwać tablice o dowolnej długości za pomocą pętli.

Start

Napiszemy nasz pierwszy algorytm sortowania tablic od podstaw. Nauczymy się korzystać z pętli zagnieżdżonych. Zapoznamy się z różnymi algorytmami sortowania i poznamy różnice między nimi.

Start

Dowiemy się, czym są funkcje, argumenty, parametry i wartości zwracane. Nauczymy się tworzyć funkcje i wywoływać je. Poćwiczymy rozbijanie dużych fragmentów kodu na funkcje i upraszczanie kodu. Napiszemy kilka programów wykorzystujących funkcje.

Start

Dowiemy się, czym są obiekty, właściwości i wartości. Przećwiczymy tworzenie obiektów, zapisywanie do nich danych i odczytywanie tych danych. Dowiemy się, czym jest przekazywanie przez referencję.

Start

Zapoznamy się z metodami obiektu. Nauczymy się je tworzyć i wywoływać. Dowiemy się, jak uzyskać dostęp do właściwości i innych metod obiektu z poziomu metod przy użyciu słowa kluczowego this. Napiszemy nasz pierwszy program w stylu obiektowym.

Start